Dixie
          Piknik


Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Jacek Walentek

Organizator:
Gminny Zespół Oświaty, Kultury,
Sportu, Turystyki i Promocji
42 – 274 Konopiska ul. Sportowa 7
tel. (34) 328-20-70 www.gokkonopiska.pl

Patronat:
www.psjt.pl
Deklaracja PSJT

I Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Konopiska 21-22.05.2011 r.

STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI PROGRAM FESTIWALU GALERIA HISTORIA
KONOPISK

PROGRAM FESTIWALU

Prowadzenie koncertów -Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

21.05.2011 - sobota

20.30 - Otwarcie festiwalu

20.45 - Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet

22.00 - Five O'Clock Orchestra

23.30 - Jam Session

22.05.2011 - niedziela

18.00 - Swing Workshop Wojtka Kamińskiego

19.30 - South Silesian Brass Band

Honorowy patronat
Wójt Gminy Konopiska

Patronat medialny

Patronat nad Festiwalem Hot Jazz Spring


Prowadzenie koncertów - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski jest inicjatorem i współorganizatorem kilku festiwali: 21-22.05.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Dixie Piknik, 28-29.05.2011 Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring, 06-07.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Swinging Golden Stream, 21.08.2011 Festiwal Jazzu Tradycyjnego Jazz nad Wartą.


Swing Workshop Wojtka Kamińskiego

Wojciech Kamiński to pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim’y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. Swing workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. Zespół powstal w 1978 roku, ostatnio reaktywował się i wydał płytę. W skład zespołu wchodzą wybitni muzycy jazzowi: Wojtek Kamiński - pianino, organy, Pawel Tartanus - gitara, vocal, Janusz Kozlowski - kontrabas, Bogdan Kulik - perkusja, Marek Rudnicki - saksofon tenorowy, klarnet, flet.


Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. Od początku wzorem dla nich byli mistrzowie z Nowego Orleanu rodem: Joe "King" Oliver, Edward "Kid" Ory, Johnny Dodds, Louis Armstrong i inni wielcy. Przesłuchując nagrania przedstawiciel brytyjskiego "tradu", jak i rodzinnych czołowych odpowiedników z "Warsaw Stompers" Henryka Majewskiego na czele, sami wytrwale dążyli do ukształtowania własnej osobowości wykonawczej. Zespół zwraca uwagę nie tylko autentyzmem instrumentacji, stylowością brzmienia i wykonawstwa każdego z muzyków, lecz także doborem repertuarowym wzorowanym wyłącznie na tradycjach jazzu z Nowego Orleanu rodem. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 3 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. Na festiwalu "Old Jazz Meeting" w Iławie w roku 2009 zespoł otrzymał honorową Złotą Tarkę. Jest teraz obok legendarnego "Old Timers" Henryka Majewskiego jednym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie. Od września 2010 roku Five O'Clock Orchestra gra w nowym, dla współczesnego jazzu tradycyjnego dość nietypowym składzie. Sekcje melodyczną stanowią: kornet, skrzypce i puzon. W Nowym Orleanie na początku XX wieku często można było spotkać skrzypce w tamtejszych zespołach. Z czasem stały się one w nich rzadkością. Five O'Clock Orchestra wraca "do korzeni" przywracając należne im miejsce w tym gatunku muzyki. Skład zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - lider, kornet, Siergiej Wowkotrub - skrzypce, Dymitr Markiewicz - puzon, Wojciech Kamiński - fortepian, Andrzej Nowicki - banjo, Eugeniusz "Kerry" Marszałek - kontrabas, Andrzej Wardęga - perkusja, śpiew.


Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet

Zespół Siergiej Wowkotrub Gipsy Swing Quartet powstał w 2009 r. w rezultacie współpracy częstochowskiego skrzypka Siergieja Wowkotruba z krakowskim Hot D'Jazz Trio w składzie: Jacek Serczyk - gitara, Tomasz Kobiela - gitara, Michał Rapka - kontrabas. Siergiej Wowkotrub jest to muzyk pochodzący z Ukrainy, ale od 19 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Obszerny repertuar artysty stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Siergiej Wowkotrub jest laureatem konkursów "Debiut w Jazzie Tradycyjnym" (Warszawa, 2005) oraz "Złotej Tarki" (OJM, Iława 2006). Współpracował z "Jazz Band Ball Orchestra" (Kraków), "Swing Workshop Wojtka Kamińskiego" (Warszawa), "Five O'Clock Orchestra" (Częstochowa) oraz Joscho Stephan (Mönchengladbach). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Francji, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt "Bix & Henryk" (2006), "Suita Nowoorleańska" (2007) a także wydał płytę swojego tria "Happy Times" (2007). Muzycy Hot D'Jazz Trio mogą poszczycić się współpracą z takimi artystami jak: Annie Hilsberg, Robert Matt (Yulara), Nigel Kennedy, Marek Sośnicki (Tamerlane), Aldona Jankowska, Ronald Anderssen, Gustav Lundgren, Ryszard Kwaśniewski (Old Metropolitan Band). Brali udział w wielu nagraniach jako muzycy sesyjni. Występowali na festiwalach m.in. Riverboat Jazz Festival (Dania), Jazz Festival Birmingham (UK), Jazz und Blues Tage Verden (Niemcy), Jazz Festival im. Louisa Armstronga Augustów, Jazz Festival Giżycko, Manu Summer Jazz Days Łódź, koncert na rzecz UNICEF w Wiedniu.


South Silesian Brass Band

South Silesian Brass Band powstał w 1974 roku z grona członków dętej orkiestry szkolnej Rybnickiej Szkoły Górniczej. Występował na różnych scenach Polski i Europy, m. in. wykonał 3 koncerty na Zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej, wchodzącej w skład 5-tej edycji United Europe Jazz Festival. W imprezie tej, odbywającej się na terenie Polski, Węgier, Czech i Słowacji, South Silesian Brass Band wystąpił obok zespołów z Anglii, USA, Holandii, Węgier, Czech, Słowacji i czołówki polskiego jazzu. Adam Abrahamczyk gra na trąbce i śpiewa. Jest laureatem nagrody indywidualnej na 13 edycji Jazz Juniors. Czesław Gawlik gra na fortepianie i aranżuje wiele utworów. Jest jednym z pionierów jazzu w Polsce. Elżbieta Skrzymowska śpiewa i gra na skrzypcach. Saturnin Abrahamczyk gra na puzonie. Jest absolwentem Akademi Muzycznej w Katowicach. Tadeusz Petrow gra na klarnecie i saksofonach. Piotr Rożankowski gra na kontrabasie i gitarze basowej. Jerzy "Kali" Wenglarzy jest perkusistą zespołu.


Jazz w Stajni Hot Jazz Spring Nauka gry na pianinie Impresariat Five O'Clock Orchestra